Menü Kapat
yeniden doğuş

Yeniden Doğuş operası ile ‘Atatürk’ Türkiye’de ilk kez opera sahnesine taşınacak. Devlet Opera ve Balesi (DOB) Genel Müdürlüğü tarafından Mustafa Kemal Atatürk’ün Milli Mücadele’yi başlatmasının 100. yılı nedeniyle hazırladığı Yeniden Doğuş operasının hazırlıkları Samsun’da Atatürk Kültür Merkezi’nde devam ediyor.

Yeniden Doğuş Operasının dünya prömiyeri 16 Mayıs 2019 tarihinde İstanbul Haliç Kongre Merkezinde yapılacak. Bu tarihin seçilmesinin nedeni ise Mustafa Kemal Atatürk’ün İstanbul’dan Samsun’a Bandırma Vapuruyla yola çıkmasının 100. yıl dönümü olması. Oyun daha sonra 20 Mayıs 2019 tarihinde Samsun’da Aydın Gün salonunda izleyici karşısına çıkacak.

Yeniden Doğuş operası Samsun Devlet Opera ve Balesi tarafından sahneye konulacak. Opera 2 perdeden oluşuyor ve 1912-1922 yılları ile Milli Mücadele dönemini anlatıyor. Opera Türk halkının 1912-1913 Balkan Savaşı sonrası Rumeli’den İstanbul’a göçmek zorunda bırakılmasıyla başlıyor. Sonrasında 1. Dünya Savaşı ve Çanakkale Savaşlarıyla devam ediyor. İstanbul’un işgali ve Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışı, Amasya, Erzurum ve Sivas kongrelerini, Büyük Taarruzu, Kurtuluş Savaşı’nı ve Cumhuriyet’in kazanılması sürecini aryalar, düetler, koro parçaları ve danslarla anlatıyor.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni Murat Karahan’ın yazıp sanat yönetmenliğini yaptığı operanın librettosu ve bestesi Tevfik Akbaşlı’ya ait. Rejisör koltuğunda Şahan Gürkan bulunuyor. Operadaki dansların kareografisini Görkem Cengi oluştururken, operanın orkestra şefliğini Serdar Yalçın yapacak. Dekor tasarımı Özgür Usta, kostüm tasarımı Güngör Çağlayan Tuluk, ışık tasarımı Oğuz Murat Yılmaz tarafından üstlenilecek.

Yeniden Doğuş Operası 130 Kişilik Ekip Tarafından Sahnelendi

Yeniden Doğuş Operasında Mustafa Kemal Atatürk’ü İstanbul Devlet Opera ve Balesi sanatçısı Ali Murat Erengül canlandıracak. Toplamda yaklaşık 130 kişilik ekip ile gerçekleşecek operada Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım rolünde Hatice Zeliha Kökcek, Fikriye Hanım rolünde Eda Bingöl Gürkan, Atatürk’ün kardeşi Makbule Hanım rolünde Sezgi Elhüseyni, İsmet İnönü rolünde Gürkan Sezgin, Rauf Orbay rolünde Murat Göçken, Refet Bele rolünde Cüneyt Erdoğan, Kazım Karabekir rolünde ise Hasan Çelik olacak.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü web sitesine ulaşmak için; Kurumsal Web Sayfası

Diğer kültür sanat haberlerine gitmek için tıklayınız

Posted in Haberler, Tiyatro

Benzer Yazılar