Menü Kapat
Haftanın Elemanı

Haftanın Elemanı adlı oyunu İstanbulimpro sahnesinde izledim. İstanbulimpro’da izlediğim ikinci oyun bu. İlk gittiğimde de kolaylıkla bulmuştum sahneyi, yine öyle oldu. Kadıköy rıhtımdan yürüyerek ulaşabilirsiniz. Gittiğinizde de samimi bir ortamla karşılaşacaksınız. Orada çalışanların enerjisi ve takım ruhu görüntüsünün belli olmasından mıdır nedir, bugün de daha oyun başlamadan çok güzel bir nüans oluştu ortamda. Sahne ve ışıklandırma oldukça güzeldi. Sade ama sıcak bir sahne ayarlamışlar bu oyun için. Kullandıkları en büyük dekor birkaç oturak ve ışıktı. Ara ara vurguyu vermek için kırmızı ışığa geçiş, sarı ışığı kısıp açma gibi şeyler yaptılar. Oldukça hoştu.

Oyundan bahsetmek gerekirse;

12 kişi, bir moderatörden oluşuyor ve doğaçlama bir oyun. Her bir oyuncunun yakasında numarası asılı ve moderatör dört ayrı seyirciden on ikiye kadar olan rakamlardan birini söylemesini istiyor. Rakamı söylenen oyuncu sahneye çıkıyor ve moderatörün kurduğu ve seyircinin de katkıda bulunduğu atmosferde oyunu gerçekleştiriyor. Oyunlar sonunda seyirci alkışlarıyla skeçleri oyluyor ve oyunun sonuna doğru birinci belirleniyor. Örneğin dört oyuncu sahneye çıkıyor, moderatör bir dolmuş sahnesi oluşturuyor kendi kafasında, bir oyuncu şoför oluyor, diğer üç oyuncu da ayrı meslek sahibi ve ayrı karaktere sahip kişiler oluyor. Şoför yolcuyu aldıkça hem şoför hem de aracın içindekiler o binen yolcunun ruh haline bürünüyor.

Diyelim ki dolmuşa ikinci binen kadın çok neşeli, yolcu ve şoför ikisi de neşeli hale geçiş yapıyor. Yolcular indikçe de herkes kendi eski ruh haline geri dönüyor. Okuyunca o etkiyi bırakmamış olabilir fakat o kadar komik şeyler görüyorsunuz ve o kadar komik şeyler duyuyorsunuz ki, doğaçlama tiyatro sizde bağımlılık yaratabilir. Oyun boyunca neredeyse on ayrı skeç izlemişimdir ve çoğunda kahkaha attığımı söyleyebilirim. Oyunun sonunda da en çok alkışı almış olan yani birinci belirleniyor. Birinciye ise ayvayı yediriyorlar!

Haftanın Elemanı sayesinde;

Ben ilk kez doğaçlama tiyatro izlemiş oldum. Çok beğendim, çok güldüm eğlendim. Oyuncular da bizimle birlikte güldü eğlendi. Yeri geldi şarkı uydurdular, yeri geldi oynadılar. Onlar sayesinde doğaçlama tiyatroyı daha çok tercih edeceğimi biliyorum. Sizin de fırsatınız olursa hiç kaçırmayın derim. Yaklaşık iki saat geçireceksiniz ve çok eğlenceli olacak.

Diğer Bursiyer yazılarına gitmek için tıklayınız

Oyuna bilet almak için tıklayınız

Posted in Bursiyerler, Tiyatro

Benzer Yazılar