Menü Kapat
Kazanova

Friedrich Dürrenmatt’ın Duruşma Gecesi adlı romanından uyarlanan Kazanova oyunu iyi bir işi, eşi, iki çocuğu olan Kazanova’nın arabasının beklenmedik bir şekilde bozulmasıyla ve Kazanova’nın emekli hakimin evine sığınmasıyla başlıyor. Kazanova; ilk olarak evden büyülense de kısa bir süre içerisinde buradaki garipliği fark ediyor ancak bu evden çıkamıyor. Evin sahibi emekli hakim Kazanova’yı yemeğe davet ediyor ve ayrıca konukları da olduğunu belirtiyor. Konuklarıysa emekli birer savcı, avukat ve cellattan oluşmaktadır. Bu emekli grubu sık sık bir araya gelip tarihi kişileri veya davaları tekrardan ele alıp kendi tarzlarında yargılayarak hükme bağladıkları bir oyun oynuyorlar. Kaderin tesadüfü üzerine o günkü davanın sanığı Kazanova oluyor. Kazanova hiçbir suçu olmadığını, gayet iyi bir hayatı olduğunu, hakkıyla buralara kadar geldiğini anlatıyor ancak savcının ve hakimin kurnazca soruları ve onu anlar tavırları sayesinde Kazanova birer birer çözülmeye başlıyor.

Oyun aslında bir dava oyunu sürecinden çok kişinin kendini bulması, tanıması hatta yeniden doğması, aydınlanması sürecidir ki; Kazanova da bunu itiraf edip burada kendini bulduğunu, yeniden doğduğunu, hangi eylemi neden yaptığını şimdi daha iyi anladığını söylüyor. Oyun en temiz gözüken hayatlar da bile kötü, kirli bir yanın bulunduğunu ve belki de kişi tarafından bile bilinmeyen yanları olduğunu insanın adeta yüzüne vuruyor.

Oyun dramatik tiyatro tarzında dizayn edilmiş olduğu için seyirciyle bir etkileşime izin vermiyor. Sahne tasarımının üç boyutlu halde olması adeta seyircilere mahkeme salonundaki seyircilermiş gibi bir atmosfer yaratıyor. Oyunun ışık tasarımıysa verilmek istenen büyük ihtişamlı şato havasını belirgin edecek tarzda hazırlanmıştır. Oyuncuların oyunculukları ise dramatik tiyatroya uygun bir şekilde insanda gerçekten o an orada o olay oluyormuş hissi yaratacak ölçüde başarılı. Eğer siz de bu davaya tanık olmak istiyorsanız buyurun Kazanova’ya.

Diğer Bursiyer yazılarına gitmek için tıklayınız

Oyunun resmi sayfasına gitmek için tıklayınız

Posted in Bursiyerler, Tiyatro

Benzer Yazılar